Foto: Priit Grepp

“See linn ajaks meeleheitele iga fungisõbra,” muigasin, jalutades ühes Euroopa lõunaotsa pealinnas

Linnas, kus funktsionalistlikke kortermaju jagub kvartalite viisi, keskele ja ääre poole ka. Jäädes kihilt juugendi- ja sotsialismiaja õitsengute vahele. Enamasti olid fassaadid lihtsalt värskenduse ootel. Vahel kirjasid neid aga õhksoojuspumbad – rütmis, mis igale korteriomanikule pähe tuli. Vahel oli ookrivärviga korda tehtud vaid üks muidu helehalli maja rõduosa või trellidega see kinni ehitatud. Üle tüüpiliste funkrõdude rütmi laperdas kuivada pesu. Esteetika ja kontseptsioon taandusid argiste otsuste ees.

Elan isegi Nõmmel funktsionalistlike sugemetega kortermajas ja naudin jalutades igat vähestest selle aja joontega valgetest hoonetest, mis loomutruult korda tehtud. Ometi tundus mulle selles kauges linnas pikki, sageli veel armsalt munakiviseid ja alleedega tänavaid pidi uidates, et elu korratus loob juba omamoodi korrapära.

Üle tüüpiliste funkrõdude laperdas kuivada pesu.

“Nüüd nad müüvad meid juba sellise hinnaga,” sosistas pisult pettunult administraator minu netibroneeeringut nähes, teadmata, et saan veidi aru. See oli sama linna idablokiaegne peen hotell. Vannitoas hipilikud lõheroosade lilledega plaadid ja juba retroks saanud segistid. Toas lai marmorist aknalaud ja robustne esikunagi. Muu oli moekalt minimalistlik ja uus.
Kui meil sellist hoonet värskendatakse, jäetakse alles mõned ajastudetailid, disainiklassikasse kuuluvad toolid ja valgustid, muu lõhutakse täiesti puhtaks. Siin kasutati ära kõik asjad, mis terved ja kõlbavad veel küll.
Vahel on huvitav astuda välja omaks saanud disainiraamidest ja juurelda, kuidas arhitektuur teistmoodi kõneleb. Näha heas ja halvas kõrvalt meie põhjamaist meelt. ­­
Head novembrikuud!

Ingrid Sembach-Hõbemägi

Meiega liitus uus aiatoimetaja ja Kodukirja väljaande Aed peatoimetaja Ingrid Sembach-Hõbemägi.
Ise ütleb ta enda kohta, et on teise põlvkonna aednik. Aiateadmisi on Ingrid saanud ka Räpina aianduskoolist. Praegu on ta lõpetamas Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) maastikuarhitektuuri erialal. Aiandusteadmisi on ta praktikasse rakendanud nii Inglismaal kui Kadrioru pargis, lisaks kasvatab taimi, kujundab, rajab ja hooldab istutusalasid. Neli hooaega on ta vedanud telesaadet “Aedniku aabits”.