.

Sinine ja must ja valge. Aga sisekujunduses...

Selline mõttemäng tabas mind Mikkelis Soome elamumessil, mille foto- ja ideerohke kajastamine augustis on juba ammune Kodukirja tava, mida sisustushuviga lugejad alati ootavad. On see ju meile lähim suur sisustusväljapanek, ka maitsegeograafialt.
Musta ja valge ning heleda puidu kooslus kordus kodust kodusse (vt lk 10). „Ah, see on nii soomemaine! Nad on riigina olemise 100. sünnipäeva pidades oma põhiolemuse juures tagasi. Viimasel ajal õhus olnud moesuunad on vaid vihjena tunda,“ arutlesin, seistes keset elutuba, mille kahte seina asendasid suured klaasaknad. Taamal paistis kaljune mets ja järvevaade.

Meilgi on oma vahused lained, mustikametsad, rahnud rannal, metsmaasikad, vahtraalleed ja sahisev pilliroog. Mis on Eesti värvid...

Kui Eestis oleks selline mess 31 koduga, mille kõigisse tubadesse saab uudistama astuda, mis oleks siis need toonid, mis paneks õhkama: „Oh, kui eestimaine!“? Mulle tundub, et oleme viimastel aastatel olnud moetuulte võtta. Iseseisvumisega avanes ka sisustusilm uute materjalide, stiilide ja värvidega, mida tormakalt katsetama asuti. Meil on ka koduteema ajaloos valus katkestus: sõda ja sellele järgnenud aastad viisid paljudes suguvõsades kodusid või viidi pered kodust eemale. Nõukaaegsed kitsad elamistingimued surusid noore pere vahel ämma kapi taha. Eestis pole oma maailmanimesid Aaltot, Francki, Aarniot... 1970.–80ndate värvivalik soosis siin pigem põrandavärvi pruuni kui avardavat valget.
On meile omases sisustuses talupojamööbli rohmakust, venepäraste serviiside roose, Lutheri 1930ndate massimööblit, lillelist nurgadiivanit „Eva“ ja läikivaid sektsioone, omaaegset tipptasemel tarbekunsti? Või euroremonti, ökosuunda, valget romantikat ja vürtsikaid idamaid? Rahvusmustreid, halli varjundeid, ägedat kaasaegset disaini?
Just Eesti põneva uue disaini esiletõus viimastel aastatel tõotab värskeid visioone. Ja seda vaadates tundub, et oleme samamoodi musta-valge poole teel. Sisustusteema on saanud väga paljudele tõsiseks hobiks. Järjest enam väärtustatakse palasid sõjajärgsete aastakümnete kodumaisest disainist.
Meilgi on oma vahused lained, pehme lumi, mustikametsad, rahnud rannal, metsmaasikad, vahtraalleed ja sahisev pilliroog. Mis on Eesti värvid... Huvitav on meie riigi 100. sünnipäeva eel sellele mõelda.

Ilusat augustikuud!

Kodukiri + Aed tellimiskampaania peaauhinna, 5000 euro väärtuses Schmidti kodusisustust võitis Helve Vaarmann Alavere külast Anija vallast. Palju õnne!